Ioana Maria Vlas in direct la Realitatea TV: FNI a fost gaina cu oua de aur pentru domnul Vantu

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 16 aprilie 2008, 20:18 Revista Presei | Radio TV


Ioana Maria Vlas a declarat miercuri seara ca Sorin Ovidiu Vantu si-a cladit imperiul bancar pe banii FNI, adaugand ca aceasta afacere deranja pe multa lume.Vlas a spus ca este vorba de frauda pentru ca multe carnete au fost falsificate si ca s-a ajuns la situatia ca FNI sa aiba mai multe titluri decat bani. "controlul meu asupra SOV Invest era de fatada", a precizat Vlas.

 "Imi pare rau ca am sa ma sfarsesc de pe lumea asta si n-am sa aflu cine a vrut sa termine FNI-ul", a precizat Vlas, la Realitatea TV, post de televiziune detinut de Sorin Ovidiu Vantu. "Acest fond a fost gaina cu oua de aur pentru domnul Vantu", a mai spus Vlas.

Fostul presedinte al SOV Invest a povestit cum a ajuns in afaceri: "Eu m-am hotarat sa invat si am invatat piete de capital cu ardoare, pentru ca m-a fascinat acest domeniu", adaugand ca vorbeste vreo 7 limbi straine, lucru care i-a inlesnit accesul la documentatie netradusa.

"Nu-l cunoasteti pe dl. Vantu; eu n-am vazut persoana care sa i se opuna in afaceri ... imi spunea: "Sefa, nu stii sa faci bani in Romania", a continuat Vlas.

Totusi, Vlas l-a caracterizat pe S. O. Vantu drept "un tip sarmant, direct si extraordinar de inteligent".

"Daca FNI-ul nu ar fi avut lipsuri in portofoliul sau sau daca portofoliul ar fi fost corect evaluat, daca ar fi fost panica s-ar fi dat banii inapoi si se inchidea", a adaugat ea. "In FNI au fost bani reali si au fost si bani imaginari: acele supraevaluari de active. Eu aveam grija de ceea ce aveam in realitate. Celelalte nu puteam sa le dreg", a declarat Vlas. Ea a sustinu, de asemenea, ca in ultima perioada a FNI rascumpararile s-au facut preferential. In ceea ce priveste FNA, acesta exista in continuare, cu un alt administrator "si merge bine", sub un alt nume -Integro, a precizat Ioana Maria Vlas.

Fost presedinte al SOV Invest, Ioana Maria Vlas a fost eliberata din arest in urma cu 10 zile, dupa ce magistratii Curtii de Apel au revocat mandatul de arestare emis pe numele sau.

Vlas este acuzata de inselaciune in dosarul FNA si a fost condamnata la 7 ani de inchisoare. Ea a afirmat dupa eliberare ca nu este vinovata de prabusirea FNI fiind o naiva si a incercat sa dea toata vina pe Sorin Ovidiu Vantu despre care spune ca a tranzactionat cu un om de afaceri un contract de 550 000 de dolari, dar a prejudiciat FNI, pentru ca nu a dat banii inapoi fondului.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6556 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    gri (Miercuri, 16 aprilie 2008, 20:41)

    gri [anonim]

    sa se faca lumina!
  • 0 (0 voturi)    
    Ioana Maria Vlas in direct la Realitatea! (Miercuri, 16 aprilie 2008, 21:00)

    sempere [anonim]

    Comedia este perfecta, Ioana Maria Vlas a ajuns in direct la Realitatea.
    Ma intreb cine i-a redactat intrebarile "moderatorului", ca tare parea bine documentat:)
  • -1 (1 vot)    
    ce parere are vantu? (Miercuri, 16 aprilie 2008, 22:22)

    cristi [anonim]

    N-ar fi normal, intr-un stat de drept, ca un procuror cinstit si curajos sa se sesizeze si sa deschida o ancheta corecta?
    N-ar fi normal, intr-un stat modern si civilizat, ca Ministerul Public sa se autonumeasca aparator din oficiu al intereselor celor 300 000 de concetateni ramasi cu buza umflata si sa deschida o ampla ancheta?
    • 0 (0 voturi)    
      Penibil (Joi, 17 aprilie 2008, 7:35)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      "Concetateni cu buza umflata"!!? Sa fim seriosi. Nimeni nu i-a obligat sa depuna bani. Ce aparator din oficiu? Platit de noi ceilalti. Nici unul din cei care au castigat nu m-a luat cu el la ghiseu sa-mi dea vreun ban De ce sa platesc eu acum pentru ei? Plata de la bugetul de stat.
  • +1 (1 vot)    
    Emil Lemnaru, fostul director al FNI Cluj, s-a pen (Joi, 17 aprilie 2008, 3:03)

    mai mult [anonim]

    In treacat, Maria Vlas - tanara, frumoasa si poama buna - a avut o relatie fierbinte cu generalul MapN Gheorghe Lavric, relatie montata de baietii cu ochi albastri, sustin surse informate. Absolut intamplator, Radu Sergiu Giurgiuca, primul sot al viitoarei feneiste, il prinde pe general cu Maria-n sac. Chestie pe care Giurgiuca divorteaza, lasand liber locul gata incalzit pentru Virgil Vlas, fost sef al Parchetului Militar Cluj. Se pare ca Maria avea o adevarata slabiciune pentru grade. Copiii nu intrau in calculele ei. Un zvon din “zona” spune chiar ca Maria Vlas i-ar fi replicat taios sotului, mai casnic de felul lui, ca ea “nu-i vaca, sa fete”. Asa ca nu prea are cine sa o mosteneasca, in afara de marea familie a SIE. Serviciu care a intrat mai demult intr-un fericit concubinaj cu Maria Vlas. Colonelul Virgil Roatis, primul director SIE Ardeal, a preluat-o pe Ioana Maria Vlas de la Filitas Vulcan, seful contraspionajului, pasand-o lui Emil Lemnaru, ultimul director al SIE Ardeal. Absolut intamplator, Emil Lemnaru a fost seful filialei clujene a FNI. Care, de teama sa fie acuzat de implicare in prabusirea fondului, si-a vandut pana si masina, cumparata din economii pe bune. S-a speriat degeaba, caci marea invarteala s-a facut la Bucuresti.
    Grosul banilor de la FNI a ajuns in conturile sefilor SIE si SRI, activi si in rezerva, din capitala, si a unei sumedenii de oameni politici, din aproape toate partidele. Deconspirarea acestor beneficiari ar arunca in aer intreaga clasa politica romaneasca. In aceste conditii, directorul SRI, Radu Timofte, a indicat o tinta falsa, afirmand, in martie 2003, in Parlament, ca ”FNI este o afacere cu ramificatii internationale. Autorii nu au fost scosi la lumina.
    Cetatenii, societatea si institutiile statului au fost victimele unei mari manipulari, puse la cale de escroci de geniu din conducerea retelei organizatiei internationale. Au fost pioni pe teritoriul tarii noastre, condusi de altii”, crede Timofte ca vom crede
    • 0 (0 voturi)    
      Conu'Iancu (Joi, 17 aprilie 2008, 8:55)

      Ana Popescu [anonim] i-a raspuns lui mai mult

      "Vaz ENORM si simt MONSTRUOS!"
  • +1 (1 vot)    
    Gogosi (Joi, 17 aprilie 2008, 3:32)

    Alex [anonim]

    O fi SOV capu rautatilor, da nici ea nu e cheie de biserica...cica "mai bine proasta decat hoata". BUllSh*t. Mai degraba zicea ca e o hoata proasta..sunt f sigur ca a stiut f bine despre ce era vb iar acum pozeaza in victima etc. E naspa treaba
  • 0 (0 voturi)    
    ADMINISTRATOR (Joi, 17 aprilie 2008, 7:31)

    gabifm [utilizator]

    Dna Vlas a fost la FNI sau FNA administrator!
    Cine are minime cunostinte sau pur si simplu lucreaza intr-o firma stie ce inseamna asta. A avut painea si cutitul in mana.
    Nimeni nu avea cum s-o oblige sa faca ceva; putea sa plece dar i-a placut. Ideea pe care o induce acum cum ca si-a dorit sa faca bine de aceea a stat in acel post mi se pare ... infantila, naiva.
    Precizez ca NU am avut nici un amestec cu cele doua fonduri de investitii; trebuia sa fii cel putin ... naiv sa "dormi linistit" cand bani munciti ar fi fost depusi acolo si sa crezi ca ii mai vezi inapoi macar la aceeasi valoare.
    PROSTIA se plateste!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cacialmaua TV (Joi, 17 aprilie 2008, 13:29)

    popa [anonim]

    Ati urmarit reeditarea celebrului film Cacialmaua. Vantu a comis delictul de initiat, zice Vlas, pentru ca a furat banii din FNI, si tot ea se preface ca nu stie cine a vrut sa distruga fondul !!! Paradoxal, nu? Chiar supracotate, actiunile FNI nu puteau fi retrase decat de catre cineva care a depus bani in fond, adica era detinator de unitati de fond. Ori nici Vantu si nici Nicolae Popa nu au depus bani, adica nu au detinut unitatile de fond pe care le-a "rascumparat". Asta este furt, nu delict de initiat, domnilor. Mama FNI este suparata ca Vantu n-a reusit sa fure absolut tot, ca au mai fost si investitori neinitiati care au reusit sa-si rascumpere la timp banii. Vlas a fost adusa de Vantu la Realitatea ca sa-i spele imaginea. Vinovatia mamei FNI nu este aceea ca a mintit investitorii, cum zice ea, ci ca a luat banii celor 300.000 de oameni si i-a pus in brate lui Vantu.
  • 0 (0 voturi)    
    prosti suntem noi (Joi, 17 aprilie 2008, 16:57)

    anonim ca da bine [anonim]

    ca nu schimbam odata parghiile puterii si legislativului, sa vezi cum apar iepurasii sau raman departe de tara, pe veci.
    Vantu si Vlas se cunosteau din 1996 cel putin, gogorite cu oferta sarmanta si de nerefuzat, pe cand ea era o necunoscuta la Certinvest.
    Sunt vinovati amandoi, dar mai sunt si altii, in spate, care sunt nume grele.
    Doamna Vlas stie bine ce e traficul de influenta si cum sa mute milioane de dolari. Sa-si aminteasca cum i-au intrat milioanele de $ in contul ei , platiti de Banca Agricola! Si ea era o interpusa?
    Sa fim seriosi, stie exact unde s-au dus banii!
    Vantu ii ordona si acum, ceea ce a facut permanen!
    Totul pleaca de la putere, deci cum votam, asa vom si trai!