Sorin Oprescu: Si in 2000 am pierdut alegerile in fata lui Traian Basescu fiindca am fost lucrat de liderii PSD care s-au inteles cu cei ai PD

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 24 aprilie 2008, 23:26 Revista Presei | Radio TV


Sorin Oprescu la Realitatea TV
Foto: Realitatea TV
Sorin Oprescu a declarat la Realitatea TV ca a fost lucrat in 2000 chiar de lideri ai PSD care si-au dorit ca el sa piarda cursa pentru primaria Capitalei in dauna lui Traian Basescu.

"Au trecut ani de zile pana am aflat toate murdariile. S-au inteles atunci ca Basescu sa devina primarul Capitalei. A existat o discutie prealabila despre unirea celor doua formatiuni, PSD si PD... Si atunci mi s-au anulat 11 mii de voturi. Legal, Traian Basescu a fost castigatorul, dar nu stiu nici pana azi daca am castigat sau pierdut aunci", a afirmat Oprescu.

Senatorul a declarat ca Biroul Electoral Central i-a acceptat initial candidatura si aceasta a fost trimisa chiar la Tribunal. "Au constatat insa a doua zi ca imi lisesc 365 de semnaturi, cei de la BEM mi-au spus ca trebuie sa am aproximativ 36.000 de semnaturi si lucrurile au inceput sa se schimbe rapid", povesteste Oprescu.

In ceea ce priveste recentele acuze ce i se aduc din cauza relatiei sale cu controversatul om de afaceri Costel Bobic, Oprescu spune ca "este o chestiune mozolita de Vanghelie si apoi preluata de Gusa care vrea sa creeze suspans pentru a poza in marele luptator pentru dreptate".

Sorin Oprescu spune ca nu a ascuns niciodata relatia de prietenie cu Bobic, ca nu are afaceri cu acesta si, desi i-a propus sa-i finanteze campania pentru primarie, nu a luat bani de la el.

In cazul in care si Curtea de Apel va da aceeasi hotarare ca si Tribunalul Bucuresti, Oprescu spune ca se va retrage din viata politica si va crea o miscare sociala axata pe tineret, educatie si sanatate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2407 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    domnul Oprescu (Joi, 24 aprilie 2008, 23:50)

    aaa [anonim]

    Natural Born Loser!
    chiar nu se prinde ca e mereu a cincea roata?!?
  • +3 (7 voturi)    
    PSDoi mincinos si atat de "oprimat" (Vineri, 25 aprilie 2008, 0:32)

    Polul Stanga Dreapta [anonim]

    incat e plimbat pe la toate televiziunile

    IANUARIE 2001

    In Colegiul Director (National) din ianuarie 2001 ... Petre Roman a incercat sa stabileasca conditiile pe care P.D. le pune P.D.S.R. pentru a semna PROTOCOLUL DE COLABORARE.

    Basescu a intervenit abia in final:

    "Suntem in opozitie. Nu sustinem in nici un fel partidul aflat la putere. Il criticam la fiecare greseala. Chiar daca face bine, noi tot il criticam. Asta e sansa noastra. MU SEMNAM NICIUN PROTOCOL !Noi vom creste numai daca facem o opozitie ferma".

    http://www.pd.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=36&Itemid=26&limit=1&limitstart=2

    T. Basescu, MARTIE 2004

    "Daca mie si d-lui Stolojan ne-ar fi placut mocirla, ne opream drept in PSD. Eu mai caram si partidul dupa mine. De asta nu am acceptat compromisurile. Puteam avea un mandat linistit la Primaria Capitalei, sustinut de domnii de la PSD, dar costul ar fi fost destul de mare pentru Romania. Daca am fi format un monolit politic, in marea alianta social-democrata, inchideam viitorul Romaniei pentru multa vreme. Si daca vreau sa schimbam PSD de la putere, nu este pentru ca il antipatizez pe Nastase sau pe Iliescu; chiar cred ca nu se mai poate. Daca tara asta mai sta 4 ani sub PSD, ea va fi greu adusa vreodata la bunastare. "
  • -3 (3 voturi)    
    Raspuns (Vineri, 25 aprilie 2008, 0:33)

    Eu [anonim]

    Nu se stie daca nu candideaza...
  • +2 (6 voturi)    
    i-a luat locul lui WC Tudor (Vineri, 25 aprilie 2008, 1:27)

    mosu [anonim]

    a inceput si asta sa bata cimpii ca WC Tudor, care si el saracu' ar fi cistigat alegerile
  • +4 (6 voturi)    
    e atins rau (Vineri, 25 aprilie 2008, 5:51)

    directia 5 [anonim]

    o alta victima a monstrasiei coalitii, asa se intampla cand refuzi tratamentul medical ,alergi razna pe aratura.Dupa autorul articolului S.Oprescu se retrage ,de unde ? din psd a demisiona,si va infiinta o miscare pentru tineri cu un program axat pe educatie,sanatate bla,bla, sa fie primul semn ca psd se va sparge in caz ca v or pierde alegarile,asa cum anticipeaza unii analisti ? si astfel Iliescu va avea o noua 'jucarie' politica?
  • +7 (7 voturi)    
    Oprescule,originea si nesimtirea te-au (Vineri, 25 aprilie 2008, 6:47)

    ALEGATORUL [anonim]

    determinat sa activezi in fsn-psd;in partidul penal .Nu ai protestat impotriva crimelor iliesc-fesenist-pesediste ,impotriva ordinelor date de aceasta canalie, care este manjita de sange romanesc nevinovat ,din talpi pana in crestet .Nu ai protesta impotriva diversiunilor teroristii,mineriadele,distrugerea sediilor partidelor istorice,a presei independente si agresarea fizica a liderilor acestor organizatii.Nu ai protestat impotriva ilegalitatilor si jafului fesenist-pesedist.De ce tov.Oprescu???De ce faci atata zarva cand stii ca acele documente nu sunt completate legal?Esti obisnuit ca la fsn ; legea sa fie hartie de wc?
  • +2 (2 voturi)    
    Credeti ca Oprescu a garantat crimele FSN? (Vineri, 25 aprilie 2008, 8:59)

    Un cetatean onest [anonim]

    .



    Ce lucratura ordinara. Oprescu vrea sa se retraga cu simpatie de la public, asa ca s-a inteles cu ceilalti nemernici sa isi aranjeze un scandal electoral.

    Oricum, zero simpatie fata de un om care a dat mana cu cei mai mari nenorociti ai ultimilor 20 de ani... Ion Iliescu, Adrian Nastase, Miron Mitrea etc.

    Domule Oprescu, dumneavoastra ca medic ce parere aveti de faptul ca Ion Iliescu a omorat cateva mii de persoane la lovitura de stat din decembrie 1989. Dar de Mineriada, dumneavoastra sunteti multumit?

    Domnule Oprescu, cand ati dat noroc cu Ion Iliescu si l-ati felicitat pentru patriotism, ati apreciat si decesul a cateva sute de tineri batuti de mineri si de agentii SRI? Cand l-ati imbratisat pe Adrian Nastase, l-ati felicitat pentru afacerile domniei sale.

    Domnule Oprescu... va transmit un HAI SICTIR, valabil pentru orice membru din conducerea FSN, dat afara sau nu.



    .
  • +4 (4 voturi)    
    De ce draq nu ai plecat atunci? (Vineri, 25 aprilie 2008, 9:11)

    eu [anonim]

    "Si in 2000 am pierdut alegerile i... fiindca am fost lucrat de liderii PSD .." bla bla
  • -4 (4 voturi)    
    Sorin Oprescu este un om curajos (Vineri, 25 aprilie 2008, 10:17)

    Gabriel din Deva [anonim]

    Este un om curajos si decent. Este de remarcat faptul ca strans 36000 semnaturi intr-un timp atat de scurt, ceea ce inseamna ca este apreciat. Daca un astfel de om ar candida la Deva l-as vota. Eu cred ca de astfel de oameni avem nevoie, oameni pe care "disciplina de partid" si limbajul de lemn nu i-au contaminat. Bravo d-nule Oprescu!, pacat ca nu va pot vota, cel putin deocamdata.
    • -1 (1 vot)    
      dr.Oprescu (Miercuri, 30 aprilie 2008, 19:00)

      Nitescu Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Gabriel din Deva

      Pacat ca nu va pot vota d-le Oprescu. Sunt convins ca bucurestenii isi vor da seama ca toate partidele sunt adunaturi de derbedei si hotomani.
      Succes d-le Oprescu !
  • +1 (1 vot)    
    limbaj de securist (Vineri, 25 aprilie 2008, 13:39)

    "am fost lucrat" [anonim]

    si mentalitate de PSD-ist

    "am fost lucrat"
  • -2 (2 voturi)    
    Candidatura lui Oprescu (Duminică, 27 aprilie 2008, 0:24)

    Tudor Ion [anonim]

    Candidatura lui Oprescu ii umple de groaza pe PD-L-isti. Eu il vad pe Oprescu ca cel mai posibil si redutabil candidat si la functia de Presedinte al Romaniei. Problema este ca nu numai eu il vad in aceasta postura ci si altii de care depinde asta...
  • 0 (0 voturi)    
    Din nou minciuni pesediste (Miercuri, 30 aprilie 2008, 23:20)

    Maggie13 [utilizator]

    El e mereu lucrat. As crede ca la cit la-u faultat pe primarul Basescu pesedistii din Consiluil Municipal, ar putea sa se rusineze pina si doctorul! Dar nu, el o tine creanga. Cred ca si la presedentie ar vrea sa ajunga, ca nu-i ajung cele sapte-opt functii detinute simultan. Principiul lui Peter se verifica din nou in cazul odraslei din Primaverii.
  • 0 (0 voturi)    
    Bilanţul de activitate al D.G.A (Miercuri, 16 iulie 2008, 15:16)

    Gold Press Media [anonim]

    Bilanţul de activitate al Direcţiei Generale Anticorupţie
    pe primul semestru al anului 2008
    În primele şase luni ale anului 2008, Direcţia Generală Anticorupţie a continuat implementarea principiilor anticorupţie asumate de către M.I.R.A., având ca principali vectori de manifestare:
    optimizarea mijloacelor de intervenţie;
    consolidarea colaborării cu celelalte instituţii angrenate în lupta anticorupţie;
    intensificarea activităţilor de prevenire şi combatere în zona structurilor
    care interacţionează direct cu cetăţenii;
    adoptarea unor tehnici noi de pregătire şi perfecţionare a resurselor umane;
    ACTIVITATEA DE PREVENIRE
    În perioada analizată, Direcţia Generală Anticorupţie a organizat 1.300 întâlniri cu caracter preventiv în rândul lucrătorilor ministerului, la care au participat 16.551 lucrători.
    Din totalul întâlnirilor cu caracter preventiv, 756 au fost organizate cu persoane care deţin funcţii de conducere, participând 2.546 manageri;
    Totodată, au avut loc 928 instruiri cu personalul nou-încadrat în minister la care au participat 20.187 lucrători;
    Ca o consecinţă pozitivă, au fost consemnate 31 situaţii în care funcţionarii ministerului au sesizat lucrătorii Direcţiei Generale Anticorupţie atunci când li s-au oferit sume în schimbul unor servicii, precum şi 56 situaţii în care au denunţat implicarea unor colegi în comiterea de fapte de corupţie.
    Felix Ilie
    Seful departamentului de comunicare
    Gold Press Media