EvZ: Puterea Presei - Cuvintele care concediaza demnitari

de Andrei Craciun Vlad Stoicescu     Evenimentul Zilei
Sâmbătă, 18 iulie 2009, 1:08 Revista Presei | Subiectele Zilei


Hildegard Puwak, Mircea Beuran, Mihai-Razvan Ungureanu, Adrian Cioroianu. Sunt doar cateva dintre numele demnitarilor fortati sa-si depuna mandatele in urma unor campanii de presa. Monica Iacob Ridzi este doar ultima venita pe lista ministrilor „fortati” sa plece. Succesul echipei coordonate de Catalin Tolontan in investigarea neregulilor de la Ministerul Tineretului si Sportului readuce in prim-plan momentele rare in care demnitarii postcomunisti au fost „convinsi” sa renunte la functiile lor. „Evenimentul zilei” recompune astazi momentele de glorie ale presei autohtone, istorii fara de care Romania ar fi aratat cu totul altfel. Concluzia este insa putin incurajatoare: presa a castigat doar atunci cand agenda politica a permis sacrificarea „pionilor"

Putinele campanii jurnalistice derulate de-a lungul anilor s-au soldat cu demisia unor demnitari. Doar cand guvernantii au vrut-o, dezvaluirile din media au devenit victorii. La mijlocul lui iunie 2009, cand scandalul „Monica Iacob Ridzi” se afla la primele reprezentatii, nimeni nu se gandea ca Ministerul Tineretului si Sportului (MTS) va fi zguduit din temelii, ca presa scrisa isi va regasi avantul in mijlocul unei crize economice grave, ca “publicul” se va strange in jurul dezvaluirilor, secretand o presiune care face bine democratiei romanesti

Articol integral in Evenimentul Zilei






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1362 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    are putere numai cu cine vrea. (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 2:18)

    Alecu [anonim]

    Daca are atita putere atunci cum se face ca in senat si in parlament sint numai hotzi? Daca presa este atit de puternica de ce Iliescu, Nastase, si altii sint in continuare senatori si parlamentari si nu sint la puscarie? De ce presa nu scrie nimic despre mafiotzii astia?
    Unde este presa? Cu exceptia campaniei pe care a dus-o Tolontan impotriva lui Ridzi (mai degraba a fost o lupta politica), eu vad in presa numai stiri pe care nu vreau sa le citesc, gen crima sau sinucidere, accident pe DN...etc.
    Deci presa din RO poate e puternica in a prostii lumea, ca de aia copii nostri au ajuns in halul asta, ca in afara educatiei de acasa, ei isi fac o educatie si de la TV, care e o mare porcarie in RO.
    • +6 (8 voturi)    
      Si daca si-au dat demisiile... (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 12:01)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Alecu

      Mare scofala, pana nu-i vad pe toti in puscarie o sa privesc presa cu acelasi dezgust cu care privesc toti oamenii politici.
    • 0 (0 voturi)    
      Presa e slaba, in afara (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 18:03)

      releu [anonim] i-a raspuns lui Alecu

      de cativa muschetari, despre care sper sa nu fie si ultimii mohicani. EvZ incearca doar sa traga si el putin spuza pe partea sa dupa succesul lui Tolontan.
  • +18 (18 voturi)    
    presa (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 8:47)

    marin [anonim]

    Daca voua vi se pare o victorie a presei sunteti dusi cu pluta. Va imbatati cu apa rece. Ati casticat un caz minor , aproape inexistent. S-a furat si se fura cu milionele de euro si voi va laudati cu un fleac. Nu sunteti decat niste nimicuri care se umfla in pene si nu faceti altceva decat sa ajutati mafia din tara asta pentruca faceti parte din ea.
  • +17 (17 voturi)    
    !?!?!!??? (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 8:51)

    cohan [anonim]

    ”momentele de glorie ale presei autohtone, istorii fara de care Romania ar fi aratat cu totul altfel.”
    Si cum arata acum?
    Asta e prosteala pe fata.
    Ne credeti o turma de oi.
    Toate numele de mai sus sunt noi aparute pe scena politica.
    Dar ce ne facem cu cele vechi care se incapataneaza sa ramana in ciuda puterii voastre.
  • +15 (15 voturi)    
    nu ne mai imbatati cu apa rece! (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 9:47)

    corbu [anonim]

    Presa noastra de investigatie actioneaza doar pentru ridicarea potului catre moguli si numai cand pionul atacat are o pozitie "slaba" in camp! Nu a fost niciodata in stare sa dea sahl Merite subtiri si elogii nemeritate pentru "a patra putere in stat"! Asteptam ca toate investigatiile adevarate din presa sa mearga pana la capat!
  • +8 (8 voturi)    
    Eu cred ca presa e plina de securisti (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 10:57)

    je [anonim]

    Sunte-ti ca o turma de caini asmutiti la comanda.
    Si da, daca am fi avut o presa libera Romania ar arata altfel astazi.

    Dar NU, avem o presa aservita, cardasa cu cele mai urate structuri comuniste. Si DA asta e motivul pt care rRomania arata astfel astazi.
  • +8 (8 voturi)    
    Presa atotputernica: ha! ha! ha! (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 11:56)

    Iesanul [utilizator]

    Pe cand si primele dezvaluiri ale matrapazlacurilor presei si cand veti avea puterea sa-i excludeti pe semidoctii din mijlocul vostru. Altfel nu sunteti decat niste pigmei care viseaza doar la cazul Watergate (de, cine nu poate crea, distruge).
  • +6 (6 voturi)    
    - (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 12:50)

    rontzaila 2 [anonim]

    Mihai-Razvan Ungureanu si Adrian Cioroianu ca exemple de campanii victorioase mi se par complet neinspirate. ii prefer oricand pe cei doi multor alti politicieni lasati de presa sa populeze linistiti parlamentul si viata noastra politica in general.
  • +5 (5 voturi)    
    PUTEREA PRESEI (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 14:45)

    VULPY [anonim]

    SLAB PALMARES!!!!!
    In opinia mea,comportamentul presei in cazul MIR a fost sub orice critica.S-a vazut de la o posta ca "TINTA" era in realitate EBA si chiar enervarea Presedintelui. Penru 600 mii EURO s-a facut o presiune mediatica exgerata. Iar in cazul Ministrului Mediului - care este mai grav, fiind vorba de bani europeni - s-a pus batista pe tambal. E normal??????
    Si altii cu miliarde ,unde sunt?
    Iar se utilizeaza standarde diferentiate in functie " al cui este catelul"??????????
    Asa ca nu este cazul sa va laudati prea tare. Ati lovit intr-un OM SLAB fara aparare! ceea ce echivaleaza cu o executie fara drept la aparare. PACAT!!!!
    VULPY
  • 0 (0 voturi)    
    >>>>>>>>>>> (Duminică, 19 iulie 2009, 6:33)

    Invincible [utilizator]

    Presarii si TVeii sunt mercenari. Uitati-va la Vantu: azi cu unu, maine cu dusmanul lui, ce mai... ca vantu.

    Bani sa iasa.