EvZ: Tortionar audiat dupa o jumatate de secol

de Mihai Soica     Evenimentul Zilei
Vineri, 31 iulie 2009, 23:58 Revista Presei | Subiectele Zilei


Tortionar audiat dupa o jumatate de secol
Foto: Evenimentul Zilei
Fostul sublocotenent de Securitate, Liviu Pangratiu, acum colonel in rezerva, este audiat de un procuror militar pentru crime impotriva umanitatii. Fostul securist, acuzat ca, in vara anului 1949, pe cand era sublocotenent de securitate, a impuscat pe la spate trei luptatori anticomunisti din satul Nepos, a fost audiat joi de un procuror militar de la Bucuresti. Acesta s-a deplasat special la Cluj pentru a sta de vorba cu fostul securist, dupa ce a citit dezvaluirile facute recent de „Evenimentul zilei”. Audierea a durat o ora si va fi reluata in perioada urmatoare.

Pangratiu are in prezent 90 de ani, grad de colonel in rezerva si este contabilul Asociatiei Veteranilor de Razboi din Cluj. Este singurul supravietuitor al acelor intamplari dramatice. Prin urmare, se foloseste de un avantaj enorm in aceasta ancheta: poate sa spuna ce vrea pentru ca nimeni nu il mai poate contrazice!

Mai exista doar, scrise in carti pierdute prin biblioteci prafuite, cateva marturii ale unor localnici sau fosti luptatori anticomunisti, plus o telegrama trimisa de Pangratiu la Bucuresti in care isi anunta sefii ca misiunea a fost indeplinita.

Integral in Evenimentul Zilei






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2487 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Manca-l-ar viermii pe el si pe toti bolsevicii (Sâmbătă, 1 august 2009, 0:16)

    Anonim [anonim]

    Manca-l-ar viermii pe el si pe toti bolsevicii
    • -1 (3 voturi)    
      cozi de topor prietene (Sâmbătă, 1 august 2009, 9:48)

      visio [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      vecinul care iti strange mana politicos te toarna la politie; pentru mai putin de un bon de masa, cam ca alegatorii nostrii cand merg la psd...
  • +3 (5 voturi)    
    Impuscat (Sâmbătă, 1 august 2009, 0:32)

    ala [anonim]

    Doamne iarta-l caci multi crestini au murit din cauza lui.
  • +8 (8 voturi)    
    De curiozitate (Sâmbătă, 1 august 2009, 1:11)

    Justin Puscasu [anonim]

    ce pensie are baiatul asta?
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 1 august 2009, 4:42)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      Se face pielea de gaina pe mine cand aflu ca romanii nu au fost cu totii niste oi. Luptatori anticomunisti prin munti, mi se pare extraordinar, as da orice sa-i fi cunoscut pe oamenii astia. Ce oamenii...pfff zici ca-s din Iliada.
      • +3 (3 voturi)    
        citeste-l pe Ogoranu (Sâmbătă, 1 august 2009, 9:40)

        Andrei Cosmovici [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        Daca vrei sa-i cunosti pe cei care au fost luptatori anticomunisti prin munti, citeste Ion Gavrila Ogoranu - Brazii se frang, dar nu se indoiesc.
    • +4 (4 voturi)    
      traiaste bine (Sâmbătă, 1 august 2009, 6:48)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      pe banii tai, pe banii mei, traieste cum tu n-ai visat sa-ti traiesti anii pensiei. intr-o alta tara era de cel putin 20 de ani ulcica, da' la romani "se poate si-asa"... daca vrei derptate, caut-o aiurea, nu in haznaua asta impropriu numita tara!
  • +4 (4 voturi)    
    Ghinion (Sâmbătă, 1 august 2009, 6:04)

    Dumitriu [anonim]

    Ghinionul lui ca nu a murit pana acum. Cate clase avea cand era locotenent? 7 clase, era adus din fabrica si avea un singur Dumnezeu: Stalin. Este bine de precizat. Ofiterii din trupele de jandarmi erau prin puscarii, sau "in campul muncii", in servicii de mizerie, "noii ofiteri, devotati partidului" erau tarani sau muncitori, cu o pregatire militara precara, indoctrinati cu o ura crunta fara de "dusmanii poporului". Cam in acest context trebuie judecati acesti nenorociti care la 90 de ani nu cred ca mai au discernamant sa raspunda penal. Unde sunt secretarii de partid care zilnic trasau sarcini cine sa traiasca sau sa moara. Sunt sigur ca nu au dosare pe la CNSAS!
  • +3 (3 voturi)    
    Toti niste ticalosi (Sâmbătă, 1 august 2009, 8:43)

    mihai [anonim]

    Toti acesti tortionari au fost niste ticalosi dar nici cei pe care i-au asasinat n-au fost mai buni: 90% legionari din Garda Alba sau alte garz,i care si ei au fost tortionari la randul lor si au asasinat prin paduri alti oameni . Asa ca toti o apa si-un pamant, sa arda toti in iad la foc mic-mic. Pacat doar de taranii nevinovati care nu au fost legionari si care s-au impotrivit ciumei rosii pentru ca n-au vrut sa-si de-a pamanturile si avutia regimului venit calare pe tancurile rusesti.
  • 0 (2 voturi)    
    SI ... (Sâmbătă, 1 august 2009, 8:56)

    nety [anonim]

    ... ce altceva sunt cei numiti la deconcentrate pe criterii absolut politice decat "soldati devotati partidului"? Sigur, judecatile sunt pe cu totul alte coordonate, dar la Finante, de exemplu, se fura ca in codru de catre soldatii partidelor. Nimeni din cei dispusi sa plateasca partidului nu plateste la stat. Si atunci, sigur, criza. Nu mai judecati in anii 2009 lucruri petrecute in 1949. Singurul in drept sa judece este Dumnezeu.
    • 0 (0 voturi)    
      SI...una este (Sâmbătă, 1 august 2009, 13:15)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui nety

      s a 'ucizi' buzunare si altceva este s a ucizi fiinte umane.Trebuie s a judecam in anii '09 pt a nu repeta ororile lui '49,nimeni nu doreste 'moartea pacatosului' doar dorim ca cei cu constiinta patata s a faca un pas inapoi,din pacate tupeul,lipsa de onoare si caracter i au 'impiedicat' la o minima decenta, iar astazi gasim cozi de topor s au progeniturile lor la ICCJ,CCR,CSM,Parlament,nu este normal ca dupa ce acest popor ce a fost umilit si batjocorit decenii intregi s a primeasca lectii de la ilici,nastase,severin,roman ,etc,nomenclaturisti sadea, sau de la turnatori ordinari si pupincuristi abjecti,romanii nu merita asa hahalere-ca sa l citez pe un 'clasic'
  • +1 (1 vot)    
    Sa se putrezeasca in mormant (Sâmbătă, 1 august 2009, 9:26)

    timis [anonim]

    Dar inainte sa fie condamnat, ca nepotii lui sa stie ca sunt descendentii unui criminal bolsevic...
  • 0 (0 voturi)    
    Pensie (Sâmbătă, 1 august 2009, 10:22)

    valibb [anonim]

    Are pensie de colonel adica 4000 RON. Pensiile la militari se actualizeaza in permanenta dupa solda de functie.
  • 0 (0 voturi)    
    l.p (Sâmbătă, 1 august 2009, 10:54)

    duna [anonim]

    Il doare'n "pix" , a trait bine mersi pana astazi, acoperit cu buna stiinta. Nu va faceti ganduri ,nimic nu'i intamplator!
  • -3 (3 voturi)    
    E un batran si atat (Sâmbătă, 1 august 2009, 11:02)

    Daniel Cristian [anonim]

    Scuzati-ma, dar eu in poza asta vad un batran si atat. Se poate sa fi facut orice acum 50 de ani - si intr-adevar mi se intoarce stomacul pe dos daca ma gandesc la toata tampenia de care au dat dovada comunistii; pentru ca numai tampit poti sa te numesti sa omori compatrioti pt. inaltul ideal ca puterea sa fie bine pastrata de rusi.

    Si in acelasi timp, scormonitul asta in rahat mi se pare o inutila pierdere de energie. Romania care a scapat de comunism e Romania care a uitat, Romania care nu se mai zbate. Oamenii care au suferit atunci aveau nevoie de razbunare ATUNCI. Ca palida consolare, pentru ca pe oamenii impuscati in '49 nimeni nu-i mai scoate din mormant sa traiasca din nou. Sa vii dupa 50 de ani sa arunci in inchisoare o umbra de om mi se pare in primul rand sarcastic fata de victimele de atunci. E la fel de eficient ca si cum ai taia cu lama o cicatrice veche ca sa pui dezinfectantul pe care nu l-ai pus cand te-ai lovit.

    Iar sa judeci pe cineva pentru ce a facut acum 50 de inseamna sa accepti faptul ca un om nu se schimba in jumatate de secol; pierzatorii de aici nu sunt ei, care oricum sunt cu un pas in afara gropii. Marii pierzatori sunt toti cei care accepta sa traiasca in trecut si cei care ridica rigiditatea la rang de religie.


    Just live and let die!
    • +2 (2 voturi)    
      Atentie! (Sâmbătă, 1 august 2009, 13:02)

      Joe Doe [anonim] i-a raspuns lui Daniel Cristian

      Daca faceau asa cum zici tu evreii sau americanii ,dupa cel de-al doilea razboi mondial,acum nu mai scriai tu pe net.Eram tot cu Ceasca pe cap!!!Trebuie facuta dreptate TOCMAI CA SA VADA NENOROCITII CA NIMIC NU SE UITA. si NU SE IARTA.Asta este valabil in mai multe domenii....
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 1 august 2009, 16:14)

      Vladimir [anonim] i-a raspuns lui Daniel Cristian

      totalmente de acord...
    • +1 (1 vot)    
      Are copii si nepoti, cu totii smecheri (Duminică, 2 august 2009, 3:56)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui Daniel Cristian

      Cu pensia lui de criminal, luata de la mine si de la tine, isi creste in puf copiii, nepotii si stranepotii. Daca tu vrei sa cotizezi mai departe, fa-o singur!
      In plus, exista un sentiment al dreptatii si o datorie morala fata de cei care au salvat onoarea acestei natii.
      Tu n-ai cum sa intelegi. Vai de mama ta care te-a educat ca un Soroshist, europeanule!
  • +1 (1 vot)    
    iertare (Sâmbătă, 1 august 2009, 11:25)

    oblio [anonim]

    "A mancat si el o paine". Nu a facut rau, nu au suferit, au murit repede! Credeti ca are regrete!? Cum ar putea, cand de 20 de ani, statul roman il protejeaza, il ascunde! Cum ar putea cand, fostii lui colegi, fostii lui sefi, fostii lui subalterni conduc Romania!?
    Cel mult se poate revolta asemeni Monicai Ridzi si Elene Udrea: "de ce ma cercetati pe mine cand sunt atatia care au facut aceleasi lucruri sau mai rau!?"

    Dumnezeu sa-l ierte! Dar, cat e Dumnezeu de ingaduitor, nu o va putea face prea usor!
  • 0 (0 voturi)    
    un batran... (Sâmbătă, 1 august 2009, 11:27)

    Oblio [anonim]

    Un batran atat de simplu, dupa vorba, dupa port.
  • 0 (0 voturi)    
    Dupa fapta si rasplata (Sâmbătă, 1 august 2009, 11:42)

    Andri Popa [anonim]

    pai sa-i faca si lui ce le-a facut el celor trei nevinovati; crimele impotriva umanitatii sunt imprescriptibile.
    Dar oare asta ce pensie o avea?
  • +2 (2 voturi)    
    Din nou (Sâmbătă, 1 august 2009, 11:46)

    Andri Popa [anonim]

    Asta nu e tortinar, cum in mod grsit i se spune. Este criminal dovedit.
  • +1 (1 vot)    
    pensia (Sâmbătă, 1 august 2009, 11:49)

    odorica ion [utilizator]

    Statul il recompenseaza cu zeci de milioane de lei lunar(din banii nostrii, ai tuturor), ca pe toti securistii care sint criminali. Asa ne trebuie, sa ii platim pentru faptele si cariera abominabile. Mai, dar prosti mai sintem, prosti cu diploma.
  • +1 (1 vot)    
    Matusa Tamara (Sâmbătă, 1 august 2009, 14:33)

    zexe [anonim]

    Au trecut mai bine de 20 de ani de cand acest individ trebuia judecat. Dupa acest model se vor judeca si actele de mare coruptie de la noi din tara. Adrian Nastase mai are de asteptat pana implineste 90 de ani, iar Romania va intra in cartea recordurilor ca tara cea mai corupta dar fara niciun corupt.
    Parca il vad pe Nastase, la 90 de ani, strangandu-si bastonul la piept si declamand tot atat de patetic ca si azi " Este un dosar politic. Basescu mi-a inscenat totul, pana si raposata Tamara tot de la Basescu a luat banii, dupa ce a vandut flota. Pe mine nu ma poate ancheta nimeni, ca am imunitate. Idiotilor, anchetati-l pe Basescu si pentru mine"
  • 0 (0 voturi)    
    bre, gainari curajosi si cu verva ... (Sâmbătă, 1 august 2009, 21:57)

    the [utilizator]

    are dreptate zexe ...
    au trecut 20 (douazeci de ani) de când trebuia sa cotcodaciti opinia ferma împotriva tortionarilor si bolsevicilor odiosi ...
    acum stati si scuipati seminte, calcând în picioare o poza galbejita ...
    in curând o sa va faceti curaj sa-i dati si foc ...
    sa o faceti cu un extinctor lânga voi, ca altfel va amendez, de nu va vedeti !!!
  • +1 (1 vot)    
    Multumesc D-le Iliescu (Duminică, 2 august 2009, 12:26)

    emil [anonim]

    La criminalii astia le platim noi pensii grase de 20-30 milioane. Acesti mizerabili trebuiau bagati in puscarie imediat dupa revolutie si degradati la gradul de soldat.