Gandul: S-a inventat dispozitivul care sa-i tina pe copii departe de TV
Alte studii au aratat ca urmaritul programelor TV duce la obezitate. Cercetatorii americani au dezvoltat un studiu la care au participat 70 de copii, cu varste cuprinse intre 4 si 7 ani si cu indicele de masa corporala mult mai mare in comparatie cu media. Toti copiii se uitau la TV cel putin 14 ore pe saptamana. Astfel, cercetatorii au atasat un dispozitiv la televizoarele copiilor care le-a redus timpul de vizionare, gradual, cu 50%.
Dispozitivul le permitea copiilor sa se uite la TV doar o anumita perioada de timp. Apoi, le cerea acestora sa introduca o parola daca mai voiau sa continue vizionarea. Dupa doi ani, copiii s-au obisnuit sa se uite la TV cu 17 ore mai putin decat inainte.
Integral in Gandul.

VIDEO Criza din Coaliție, săptămâna a doua. Prima ședință a Coaliției după demiterea lui Voiculescu, fără o nominalizare pentru Ministerul Sănătății. Kelemen, întrebat dacă e necesară intervenția președintelui: Nu e nevoie
Cercetătorii au descoperit cele mai precise informații de până acum privind emisiile radio rapide
INTERVIU Cum vede educația o elevă româncă admisă la Oxford. Mara Pîndaru: Trebuie introdusă mai mult tehnologia în procesul de învățare / Care este principala problema a sistemului de învățământ din România
O istorie a frigului extrem, din aprilie până în iunie - Ninsori, ger și îngheț în România ultimilor 100 de ani