Cîțu: Vaccinarea obligatorie ar trebui să fie o ultimă variantă. Nu știm ce o să facem cu cei care refuză vaccinul: Să dăm afară 30% din medici?! / Susținem testarea obligatorie pe cheltuailă proprie

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 23 septembrie 2021, 21:52 Revista Presei | Radio TV


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Florin Cîțu a declarat joi seara, la Digi24, că deocamdată vaccinarea obligatorie este ultima variantă pentru România deoarece o astfel de măsură ridică unele întrebări la care momentan nu a știut nimeni să îi răspundă, cum ar fi ce sancțiuni vor primi cei care refuză vaccinarea.

Premierul anunță totuși că va merge în parlament cu un proiect de lege privind testarea obligatorie pe cheltuială proprie a anumitor categorii profesionale, dar și privind vaccinarea obligatorie.

”Trebuie să mergem în Parlamentul României cu un proiect de lege. Nu poate să fie Ordonanţă de Urgenţă, Ministerul Justiţiei insistă că aceasta este varianta pe care ar trebui să mergem în Parlamentul României. Şi acolo, în Parlamentul României trebuie să vedem dacă cei de la USR se vor rupe de cei de la AUR şi vor merge pe aceste variante, pentru că dacă ei rămân lângă AUR, ţin această campanie anti-vaccinare, după aceea va trebui să vorbim cu cei de la PSD să voteze acest proiect de lege, ca să meargă mai departe”, a afirmat Florin Cîţu joi seară, la Digi 24.

Primul ministru a specificat că un singur act normativ ar putea prevede vaccinarea obligatorie pentru unele categorii şi introducerea testării obligatorii.

În opinia premierului, astfel de reglementări ar urma să vizeze ”în mod clar personalul medical”, cadrele didactice ”ar putea să intre” în categoriile vizate, la fel şi ”alte categorii din sectorul public” care intră în contact cu oameni, ”poate că şi în MApN şi în MAI”, citează News.

”Opţiunea mea este ca toată lumea să se vaccineze, este cel mai important lucru. Dar acum intrăm într-o altă logică. (...) Vaccinarea obligatorie ar trebui să fie o ultimă variantă dacă acestea (alte metode, cum ar fi certificatul verde sau testarea – n.r.) nu merg. Aşa le văd eu, în progres. (...) Este discuţia această despre vaccinarea obligatorie, dar eu vreau să ducem discuţia către următorul, pas: introducem vaccinarea obligatorie şi aici nu mi s-a răspuns încă foarte clar. Ce facem dacă cineva refuză? Ce decizie luăm? Sancţiune salarială, desfacem contractul de muncă, este penal, cum mergem mai departe? Şi aici sunt discuţiile, pentru că e uşor să vii cu vaccinarea obligatorie, să impui această măsură, dar vreau să ştiu ce facem şi după aceea cum mergem mai departe. Ştiţi foarte bine că sunt multe astfel de decizii în România cu amenzi şi aşa mai departe care de multe ori sunt ignorate. Aici este discuţia pe care trebuie să o avem în coaliţia de guvernare noi şi UDMR, să luăm o decizie să spunem în ce direcţie mergem”, a afirmat primul ministru în aceeaşi emisiune.

Florin Cîţu a menţionat că trebuie avute discuţii serioase, ridicând problema ”dacă trebuie să dăm afară 30% dintre medici pentru că nu vor să se vaccineze, spre exemplu”.

”Suntem în mijlocul unei pandemii, aici trebuie să fim foarte atenţi. Să discutăm despre desfacerea contractului de muncă unui cadru medical când avem nevoie de medici ca să ne luptăm cu pandemia. Aş vrea să avem această discuţie cu cadrele medicale să vedem cum îi convingem să se vaccineze”, a adăugat premierul.

Premierul a dat din nou vina pe toată pentru rata scăzută de vaccinare, pe PSD că nu a susținut campania, pe membrii USR Plus că nu au mers prin centrele de vaccinare, deși aceștia au postat fotografii care dovedesc că au făcut acest lucru.

”Campania de vaccinare a eșuat că avem un partid antivaccinare care a intrat în parlament. Iar, acum, USR are tupeul să mă cheme pe mine în Parlament ca să dau explicații când ei s-au aliat cu AUR?!”, acuză Cîțu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















3667 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    catzule, tu mergi doar daca te suna ciolacu! (Joi, 23 septembrie 2021, 22:00)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +15 (17 voturi)    
    Cel mai important ... (Joi, 23 septembrie 2021, 22:01)

    Casargoz [utilizator]

    Cel mai important congres de la congresul XII incoace are loc la romexpo :)
    Am si eu o intrebare cum intra MapN in contact cu oamenii? Trage in ei?
  • +5 (7 voturi)    
    PNL are 20% in parlament, ce vaccinare obligatorie (Joi, 23 septembrie 2021, 22:01)

    Gryphus [utilizator]

    Un guvern MINORITAR nu are cum sa impuna vaccinarea obligatorie
  • -1 (5 voturi)    
    Am o propunere (Joi, 23 septembrie 2021, 22:02)

    Casargoz [utilizator]

    Cine nu se vaccineaza nu are dreptul la pensie speciala:) chiar daca e in rezerva :))
  • +1 (7 voturi)    
    Lol (Joi, 23 septembrie 2021, 22:05)

    HP [utilizator]

    Asta e aerian, gandeste inca in conditiile anului trecut, cu vaccinarea obligatorie pentru anumite categorii.

    Nu pricepe care e problema, si automat nu pricepe care e solutia.

    Problema e suprasaturarea sistemului medical.

    Solutia e vaccinarea celor care provoaca aceasta suprasaturare.

    Cine provoaca aceasta suprasaturare ? Oamenii din categoriile de risc.

    Stim care sunt acesti oameni ? Stim, e evident zi de zi, cand ajung rapoartele: persoanele peste 50 de ani, in general cu comorbiditati.

    Deci solutia iesirii din criza NU e vaccinarea la gramada, ci cea obligatorie pentru respectiva categorie.

    In rest, ne invartim in cerc degeaba.
    • -7 (9 voturi)    
      Solutia iesirii din criza... (Joi, 23 septembrie 2021, 23:36)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ... este evidenta : vaccinarea masiva a populatiei, fie si ca masura obligatorie.
      Motivul este acela ca cei vaccinati se imbolnavesc mai greu si se vindeca mai repede decat cei nevaccinati si, prin urmare, pandemia se stinge mai rapid (vezi exrmplele Israel, UK si altor tari...). Aceasta e parerea medicilor si este singura care conteaza.
      Scopul nu este doar sa nu aglomerezi spitalele ci, in primul rand, salvarea de vieti omenesti.

      Si nu-i pasa nimanui daca tie iti convine sau nu : prostimea nu a avut, nu are si nici ni va avea vreodata castig de cauza.
  • -7 (15 voturi)    
    Concluzia e ca 30% din medici sunt sosoci.. (Joi, 23 septembrie 2021, 22:06)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Tara inapoiata.
    • +7 (13 voturi)    
      Hmmm (Vineri, 24 septembrie 2021, 2:06)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

      Asa este...noroc ca mai sunt si oameni de stiinta, asa ca tine! :))))
      Dar te poti gandi ca medicii au mai multe informatii decat noi si de aceea se tem de vaccinare?!
  • +7 (13 voturi)    
    citule (Joi, 23 septembrie 2021, 22:11)

    balex [utilizator]

    vaccinarae obligatorie este o ineptie atata timp cat vaccinul te protejeaza doar pe tine de o forma grava.

    iINSP a publciat astazi datele pentru saptamana trecuta: 75% din cazuri au fost nevaccinati si 25% au fost vaccinati. noi suntem la un procent de 30% populatie eligibila vaccinata deci cam 27-28% vaccinati din populatie totala. daca mai spunem ca cei vaccinati se testeaza decat daca au simptome serioase, altfel nu au motive, asta inseamna ca procentele astea sunt cam similare DE UNDE REZULTA CA VACCINUL ARE O PROTECTIE MINIMA LA INFECTARE. VREI SPITALE SIGURE? TESTEZI PE TOATA LUMEA - pe bani sau gratuit asta e decizia ta dar masura fireasca este sa testezi pe toata lumea fie vaccinat fie nevaccinat.
    • +4 (4 voturi)    
      Exact (Joi, 23 septembrie 2021, 23:54)

      Publius Covidius Naso [utilizator] i-a raspuns lui balex

      Se tot spune ca 70% din infectati nu au fost vaccinati. Pai in ro 70% din oameni nu sunt vaccinati. E ca si cum din 100 de oameni alegi la intamplare 70 si constati ca sunt femei. Pai asa e populatia: 70% femei.
  • +9 (9 voturi)    
    E tot mai pa la revedere (Joi, 23 septembrie 2021, 22:12)

    benicio [utilizator]

    Omul asta arata zi de zi ca a pierdut contactul cu realitatea. S-a incrancenat atat de mult in ambitia asta stupida si in lupta asta politica fara nici un sens, incat nu mai vede nimic altceva in afara de asaltul impotriva USR-PLUS. Care USR-PLUS ar fi bine sa stea deoparte de galceava asta, sa-l lase pe bipedul asta sa vorbeasca in gol, sa ramana astfel in limitele decentei. PSD sta pe margine si savureaza, si sa nu uitam totusi ca PSD este ciuma rosie. PNL ii calca pe urme cu brio, dar totusi... sa nu uitam.
  • +12 (18 voturi)    
    ... (Joi, 23 septembrie 2021, 22:14)

    sentenced [utilizator]

    Este cel putin dubioasa insistenta de a ne vaccina.
    O abordare fireasca, ce nu ar ridica semne de intrebare ar fi fost urmatoarea: odata ce vaccinul este disponibil pentru toata lumea, acorzi cateva luni astfel incat populatia sa aiba timp sa se vaccineze, dupa care ridici toate restrictiile, indiferent de numarul de oameni vaccinati.
    Cine s-a vaccinat, bine. Cine nu s-a vaccinat, putem presupune ca isi asuma riscurile, la urma urmei vor fi un pericol doar pentru cei nevaccinati.
    Insa scopul pare a fi acela de a mentine populatia sub o permanenta stare de teroare, vaccinat sau nu.
    • -3 (9 voturi)    
      nu va fi un pericol doar pentru nevaccinati (Joi, 23 septembrie 2021, 23:30)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Spitalele nu sunt doar pentru COVID, si nevaccinatii blocheaza spitalele.
      • -2 (4 voturi)    
        unde ? (Vineri, 24 septembrie 2021, 5:36)

        nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        sint pline spitalele de nevaccinati ? pe luna ?
    • -9 (13 voturi)    
      Nu, e fals ce spui ! (Joi, 23 septembrie 2021, 23:44)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Nevaccinatii sunt un pericol pentru toata lumea, inclusiv pentru cei vaccinati dar cu sanatate precara ori pentru cei nevaccinati din ratiuni medicale.
      Si nu e nicio stare de teroare in tarile in care oamenii s-au vaccinat : nu mai sunt restrictii, pur si simplu.
      • +9 (9 voturi)    
        corect, (Vineri, 24 septembrie 2021, 5:37)

        nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        vez Israel cu 70% vaccinati ce liberi sint
      • +1 (1 vot)    
        lol (Vineri, 24 septembrie 2021, 12:47)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        Pentru vaccinatii cu sanatatea precara si ceilalti vaccinati pot fi un pericol deoarece si ei pot transmite virusul.
        Cat despre cei care nu se pot vaccina din motive medicale, acestia sunt prea putini pentru a justifica adoptarea unor politici in numele lor, nu poti obliga milioane de oameni sa faca ceva impotriva vointei lor pentru a le fi bine catorva zeci sau sute de oameni. Pentru ei se pot gasi alte masuri sau terapii alternative.
        Observ ca in aceasta pandemie au aparut foarte multi oameni care au senzatia ca pot trai cu zero riscuri. Probabilitatea de a inceta sa mai existi nu este niciodata 0%.
    • -5 (5 voturi)    
      Citu a facut cum zici tu (Vineri, 24 septembrie 2021, 0:11)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      A asteptat ca vaccinul sa fie disponibil pentru toata lumea timp de o luna, iar de la 1 iulie a inceput relaxarea restrictiilor.

      Problema este ca cei care nu s-au vaccinat nu "vor fi un pericol doar pentru cei nevaccinati", si nu vorbesc aici doar de cei care nu au produs anticorpi.

      Vor fi un pericol pentru noi toti, pentru ca oricum aveam o lipsa acuta de personal medical. Migratia medicilor si asistentelor a mai incetinit in ultimii ani, dar daca COVID-ul se fasaie de tot in vest si noi mergem tot cu ATI-urile pline, cine o sa ramana aici la bani mai putini si munca mai multa?
  • +12 (12 voturi)    
    Acum vaccinarea e un scop în sine? (Joi, 23 septembrie 2021, 22:16)

    gab2 [utilizator]

    Cum vine asta, nu e de acord cu vaccinarea obligatorie dar propune proiect de lege pentru vaccinare obligatorie?
    Mai și spune ca nu știe încă dar se gândește sa fie sanctiuni penale...
    Dacă-i constrânge pentru ce-i mai pune sa semneze hârtia de consimțământ inainte de injectare?
    Bătaie de joc maxima.
  • +5 (5 voturi)    
    reclama la Covid (Joi, 23 septembrie 2021, 22:32)

    oareconteaza [utilizator]

    Daca imi aduc bine aminte Citu nu a fost ales de populatie, nu a participat in nici un fel la alegerile parlamentare, in mare parte lafel ca si Dragnea ... s-a trezit in fruntea guvernului. Nu este decat un politician de sacrificiu ... cateva reforme nepopulare si pleaca cu valiza plina, populatia ramane cu banii luati iar propagandistii raman cu mainile curate.
  • +1 (11 voturi)    
    Greu cu democratia.... (Joi, 23 septembrie 2021, 22:48)

    Jolly Roger [utilizator]

    ... intr-o societate in care nu poți să îi spui prostului că e prost, pentru că, vezi-doamne, ii rănești sentimentele...

    Sa o ia careva pe Olivia Steer la tv in direct. și dacă o convinge sa se vaccineze în 48 de ore rămânem fără doze pe stoc. Și doza 3 și doza 4 o să ia lumea fara să zică pas daca Olive zice "da"!!!
    • +2 (10 voturi)    
      Hmmm (Vineri, 24 septembrie 2021, 2:11)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Mda...insa nu se stie cine este prostul. ;)
      Daca prostul este tocmai cel care se crede destept si vrea sa spuna altora ca sunt...prosti?!
  • +6 (6 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 24 septembrie 2021, 2:03)

    Sah [utilizator]

    Citu: ''Nu știm ce o să facem cu cei care refuză vaccinul: Să dăm afară 30% din medici?! ''
    In baza carei legi vrea citu sa dea afara oameni?
    Ce contract de munca prevede asta?
    Pai daca pot fi dati afara din serviciu oamenii ca asa vrea citu, inseamna ca democratie era pe vremea lui Ceausescu comparativ cu aceste vremuri!
    Nu ar fi bine sa inceapa cu el...sa se dea afara ca oricum numai prostii face?